U Srbiji su postojali logori identični nacističkim logorima u Hitlerovoj Njemačkoj. Bili su okruženi bodljikavom žicom i mitraljeskim gnijezdima, a iza njihovih zidova odvijale su se svakodnevna mučenja. Žene su svakodnevno silovane, a muškarci mučeni, pretučeni i ubijani. Samo zato jer su bili Hrvati.
Razmjenom je rukovodio general Stjepan Adanić, a razmjenjeni su hrvatski policajci pripadnici Zasebne policijske postrojbe Varaždin koji su zarobljeni u Vukovaru, kao i hrvatski vojnici i civili iz Vukovara. Tom je prilikom je razmjenjeno stotinjak branitelja Vukovara iz Varaždina, pripadnika MUP-a RH, i 561 ostalih zarobljenika bitke za Vukovar odvedenih u Srbiju.
Svi oni bili su u logoru Stajićevo u Srbiji, a samo manji dio u logoru Begejci pored Zrenjanina. Tamo su bili izloženi teškim mučenjima i zlostavljanjima.
Zapovjednik konclogora Stajićevo bio je potpukovnik JNA Živanović .
Logor Stajićevo je bio logor u selu Stajićevu u blizini Zrenjanina u Srbiji pod srpskom upravom od 19. studenog 1991. do 22.12.1991. godine kada su nas prebacili u Niš ili Sremsku Mitrovicu do 14.08.1992. godine kada smo razmjenjeni. Prema procjenama, između 1.300 i 1.500 ljudi, u starosti od 8 do 80 godina, je bilo zatvoreno u logoru Stajićevo. Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije navodi da je bilo 1,700 zatvorenika u Stajićevu.
Prema procjenama, najmanje 17 Hrvata je ubijeno u Stajićevu.
To su bili logori identični nacističkim logorima u Hitlerovoj Njemačkoh Bili su okruženi bodljikavom žicom i mitraljeskim gnijezdima, a iza njihovih zidova odvijale su se svakodnevne torture. Žene su danonoćno silovane, a muškarci mučeni, pretučeni i ubijani.
Zapisi iz srpskih logora (igrano dokumentarni film, Damir Plavšić, 1995)
More Stories
Junaci Domovinskog rata – preminuo Carey Sidaway, dragovoljac i humanitarac
UBIJENI U MAROKU Prvi franjevački mučenici – Znate li da je zbog njih Sveti Antun Padovanski postao franjevac?
VELIKI DAN 15. siječnja 1992. – od tog dana Hrvatska je međunarodno priznata