HB.hteam.org

Portal hrvata HB

HRVATSKA EUROZASTUPNICA Zovko: Komšić služi SDA u razgrađivanju BiH, kad sam bila u Sarajevu Izetbegović je svojom izjavom uvrijedio EPP

 

Zastupnica Hrvatske u Europskom parlamentu Željana Zovko kritizirala je danas predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, bošnjačkog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića, SDA, ali i druge zbog izjava koje su date u periodu razornog potresa u Hercegovini te zbog činjenice da Izborni zakon još nije promijenjen.

“BiH i bošnjačke stranke moraju konačno smoći snage da nađu glas razuma koji će i kroz Parlament i Dom naroda pokušati donijeti taj izborni zakon gdje će se sva tri naroda osjetiti komforno. Kod bošnjačkog biračkog tijela stvorena je histerija od strane onih koji žele ubaciti tog trećeg predstavnika Bošnjaka. Kao što je bio slučaj s Komšićem. To je njegova misija i jedini način na koji može zaraditi plaću u životu i nastaviti služiti SDA te razgrađivati BiH”, rekla je Zovko u emisiji TNT (N1).

 

Istaknula je kako se u Bruxellesu još nadaju i očekuju da će se “pokazati trenutak razuma”.

Za izjave iz Hrvatske da će izbori u BiH biti zaustavljeni, kazala je kako nitko iz RH to ne može učiniti.

“SDA je najodgovornija za postizanje dogovora. Mi imamo druge bošnjačke političke stranke koje imaju realniji pogled i veći utjecaj među bošnjačkom populacijom i spremni su na kompromis. Onda imate situaciju gdje netko kaže da će zaustaviti izbore ili kandidaturu Ukrajine u EU prije nego uđe BiH. To je nerealno”, kazala je.

Za Milanovićeve izjave u Livnu kazala je kako on treba biti svjestan što su hrvatski zastupnici u EP uradili do sada da bi se “osvijestili najviši dužnosnici EU o problemima koje Hrvati imaju u BiH kada je u pitanju izborni zakon”.

“Odgovor bošnjačke stranke koja je u biti najodgovornija, i koja jedina treba biti pozvana na odgovornost je epizoda iz Sarajeva kada sam boravila s izaslanstvom EPP-a. Izetbegović je rekao da nema povjerenja u EU zato što sam ja u kontaktu s onima koji je predstavljaju. To je bila uvreda za Pučku stranku jer im nije bilo jasno. Ono što Milanović tvrdi su populističke teze kojima pokušava rascijepiti onaj dio Hrvata u BiH koji je na granici očaja. Kaže im da su živi sahranjeni. To ne treba činiti, ovi trenuci nisu za takve izjave. Svoj utjecaj treba iskoristiti na socijaliste koji su ovdje da se više angažiraju”, kazala je Zovko.

Govoreći o posljedicama potreba u BiH, navela je kako će se kroz EP angažirati ako bude potrebna aktivacija sredstava iz EU.

“Velika i otežavajuća okolnost jest da BiH nije zemlja kandidatkinja. U poplavama 2014. BiH nije mogla koristiti ta sredstva. Vraćamo se na ključno pitanje – koliko otežava položaj i unutarnje previranje BiH samu situaciju običnih građana kada se dogode ovakve prirodne katastrofe. BiH je iznad svega potrebna jedna politička stabilnost kako bi mogla dobiti kandidatski status i što više koristiti europska sredstva”, kazala je.

Komentirajući priopćenje Željka Komšića u kojem je navedeno kako se načelnik Stoca nije htio sastati s njim, navela je kako “ne vidi razloga da se ovakve situacije koriste za to”.

“Komšić nikada nije izrazio nikakvu sklonost da pomogne gradovima gdje su Hrvati u većini”, rekla je i dodala: “Ovakve tragedije se ne trebaju koristiti za ovakve rasprave. Treba se pozvati da se tenzije u BiH konačno spuste i krene prema normalnom izbornom procesu gdje će se svi osjećati predstavljenima u vlasti i neće osjećati zaboravljenima u trenucima kada je potreban razvoj i sigurna gradnja”.

 

hb.hteam.org