HB.hteam.org

Portal hrvata HB

SAD uložio veto na nacrt rezolucije o humanitarnom prekidu vatre u Gazi

Sjedinjene Američke Države uložile su veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se tražio prekid sukoba između Izraela i palestinskog Hamasa kako bi se omogućila dostava humanitarne pomoći u pojas Gaze.

Dvanaest članica je glasalo za brazilski nacrt rezolucije, a Rusija i Velika Britanija su bile suzdržane. Washington tradicionalno štiti svog saveznika Izrael od bilo kakvih poteza Vijeća sigurnosti.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres ponovno je pozvao na hitan prekid vatre kako bi se oslobodili taoci i dopremila humanitarna pomoć u Gazu.

U nacrtu se pozivalo Izrael, bez da ga se izrijekom spomenulo, da povuče pozive civilima i osoblju UN-a da se povuku na jug palestinske enklave i osudilo terorističke napade Hamasa.

Rezolucija je uz to osudila svako nasilje i neprijateljstvo prema civilima te sva teroristička nedjela i pozvala na trenutno i bezuvjetno oslobađanje svih talaca.

Izrael je prošli tjedan pozvao 1,1 milijun stanovnika Gaze ili gotovo polovicu stanovništva da se povuku na jug dok se priprema za kopnenu ofenzivu kao odgovor na najgori napad Hamasa na civile u 75-godišnoj povijesti Izraela.

______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

hb.hteam.org

⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️

⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️