HB.hteam.org

Portal hrvata HB

Kordić o požaru na odlagalištu otpada: Paniku šire oni koji nemaju pojma i koji su bili kumovi problema

Gradonačelnik grada Mostara Mario Kordić

UTORAK, 23 lipnja 2026

Stožer civilne zaštite Grada Mostara održao je u utorak sastanak u vezi s požarom na odlagalištu otpada Uborak, nakon čega je gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao da nema mogućnosti eksplozije metana te da nema mjesta panici.

– Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je potpuno ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno je da je jedina mogućnost gašenja požara zatrpavanje polja odlagališta, te je angažirana tvrtka koja će već danas započeti s tim procesom – rekao je Kordić.

Što se tiče odvoza komunalnog otpada, gradonačelnik je rekao da je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada, javlja FENA.

– Otpad se neće odlagati nigdje drugdje u Mostaru, na neka ilegalna odlagališta. Lokacija za pretovar određena je u Vrapčićima i doslovno na toj lokaciji otpad će se pretovarati iz “specijalnih vozila”, odnosno vozila koja skupljaju otpad, u adekvatna vozila koja će potom ići na druge lokacije gdje će se otpad trajno zbrinuti – rekao je Kordić.

Gradonačelnik je potvrdio da su trenutno u tijeku razgovori s nekoliko sanitarnih odlagališta otpada u Federaciji BiH i Republici Srpskoj u vezi s prihvatom otpada.

Također, na jutrošnjoj sjednici donesena je odluka o angažiranju tvrtke koja će kontinuirano pratiti kvalitetu zraka, posebno u sjevernom dijelu grada.

– Kvaliteta zraka je trenutno lošija, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili druge probleme. O kvaliteti zraka obavještavat ćemo naše građane svaki sat. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama – rekao je Kordić.

Nema straha od eksplozije

Gradonačelnik se osvrnuo i na pisanja određenih portala da postoji mogućnost eksplozije metana na odlagalištu otpada.

– Kontaktirali smo struku, a oni tvrde da nema rizika od eksplozije metana jer požar nije zahvatio staro polje odlagališta otpada, koje bi eventualno moglo imati takve “plinski šupljine”. Takozvano “sedlo”, najnovije odlagalište gdje nema mogućnosti da se takav plin u međuvremenu stvorio. Panika se ne smije širiti izjavama ljudi koji o tome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su uvelike bili kumovi cijele ove priče – rekao je Kordić.

Također je potvrdio da je Grad Mostar, nakon pet godina, dobio “pravnu bitku” s udrugama koje su opstruirale procese na odlagalištu otpada Uborak.

– Plan adaptacije je konačan, okolišna dozvola je konačna. Pričekat ćemo još nekoliko dana urbanističku suglasnost i građevinsku dozvolu za izgradnju nove kasete gdje će se odlagati otpad. To je plan do završetka plana adaptacije i zatvaranja ove lokacije. Udruge, koje zlonamjerno ometaju ovaj proces, koriste pravni sustav BIH i sve to opstruiraju posljednjih pet godina – tvrdi gradonačelnik Mostara.

Smatra da te udruge snose veliki dio krivnje za trenutnu situaciju u Uborku:

– Najveći krivci su te udruge. Plan prilagodbe bio je blokiran dvije godine, a uključivao je zatrpavanje tih područja i zatvaranje tih lokacija, kao i otvaranje nove kasete koja bi se koristila tijekom tog prijelaznog razdoblja. Ono što je uzrokovalo štetu je velika količina otpada koji se nije mogao adekvatno zbrinuti jer nas je netko nadmudrio putem sudova i pet godina blokirao proces otvaranja novog odlagališta otpada koje bi služilo za adekvatno zbrinjavanje otpada i smanjilo mogućnost da se takav incident dogodi.

Uzroci požara – namjerni ili nenamjerni?

Prema Kordiću, prerano je govoriti o uzrocima požara.

– Jučer sam rekao da ne bih nagađao niti bih želio da ova situacija ide u smjeru tko je kriv i što se dogodilo, kako bismo izgubili fokus s onoga što trebamo učiniti, a to je spriječiti i spasiti situaciju. Županijski MUP je na terenu, istražuju uzroke požara i kada budemo imali službene informacije, izaći ćemo s tim – rekao je gradonačelnik Mostara.

Šteta nakon požara mjeri se u milijunima.

– Komisija će izaći na teren kada uvjeti dopuste. Šteta je sigurno višemilijunska. Izgorjeli su vrlo vrijedni strojevi, reciklažno dvorište, strojevi za odvajanje otpada i sva oprema kojom upravlja JP “Deponija”, izgorjele su zgrade. Oprema je osigurana kod osiguravajućih društava i obaviješteni su, ali i ovo je proces koji ima svoju dinamiku – zaključio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

hb.hteam.org

⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️

⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️

Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com