Šef ukrajinske Glavne obavještajne uprave (GUR), Kirilo Budanov, u intervjuu za radio NV utvrdio je da će “ukrajinska vojska na područje Krima doći na proljeće”.
Vojni analitičari spominju da bi se u maju i junu mogle voditi najžešće borbe na južnom pravcu prema Melitopolju kao prvoj tački velike bitke za oslobađanje luke Berđansk i povratak na Azovsko more i presjecanje kopnenog koridora koji u ovom trenutku Rusija ima s Krimom.
Upravo zato se vjeruje da je ruski predjsednik Vladimir Putin neočekivano i nenajavljeno posjetio danas štab vojne grupe “Dnjepar” na hersonskom pravcu i štab Nacionalne garde “Istok” u nedavno anektiranoj regiji Lugansk, gdje se sastao sa generalom Teplinskim koji je dobio zadatak da spriječi te ukrajinske namjere.
Da Rusi vrlo ozbiljno shvataju najave o “oslobađanju Krima”, svjedoči i autorski tekst političkog komentatora agencije “RIA novosti”, Dmitrija Bavirina, koji najavljenu proljećnu ukrajinsku konraofanzivu naziva “odlučujućom bitkom za Rusiju”.
“Bitka za mirno okončanje sukoba je izgubljena. Bitka za Rusiju počinje na proljeće”, ističe Bavirin.
Navodi kako su se na te najave “kijevskog klovna” (misli se na ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog – prim.aut.) slatko nasmijali, ali sada su sigurni da će klovn to pokušati.

Ruski analitičar smatra kako je očigledno da će Ukrajinci na proljeće krenuti na južnom pravcu prema Krimu te da je to “neposredno ugrožavanje sigurnosti Rusije, a to nije više šala”. Krim je Rusija prvo okupirala, a potom anektirala 2014. godine i smatra ga svojom teritorijom.
Ukrajinci su izveli nekoliko napada dronovima na vojne ciljeve na Krimu, a oštećen je i most koji povezuje Krim s Rusijom. Jedan od najbližih Putinovih saradnika, bivši predsjednik i premijer, Dmitrij Medvedev, zaprijetio je da će Rusija, ako Krim bude ugrožen, upotrebiti svo raspoloživo naoružanje.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

More Stories
‘Mijenjamo strategiju’ ZELENSKI POČEO ČISTKE? Ukrajinska premijerka Sviridenko podnijela ostavku
Nakon napada dronom Ruski konzul u Rumunjskoj proglašen ‘personom non grata’, konzulat je također zatvoren
Merz ponudio Ukrajini pridruženo članstvo u EU, Zelenski odbio