Predstavnici parlamentarnih stranaka u RS potpisali su danas u Banjaluci izjavu o zaštiti imovine, odnosno plan djelovanja organa u Republici Srpskoj i predstavnika Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH, rekao je danas predsjednik Srpske Milorad Dodik nakon sastanka u Banjaluci.
Izjava je potpisana na sastanku u Banjaluci kojem su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministri i predstavnici RS u zajedničkim institucijama.
Na sastanku su bili i predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, DEMOS-a Nedeljko Čubrilović, NPS-a Darko Banjac, DNS-a Nenad Nešić, SPS-a Goran Selak i NDP-a Bojan Šapurić.
Sastanku se nisu odazvali predstavnici SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red.
Dodik je istaknuo da izjava, odnosno plan aktivnosti sadrži 21 zaključak i održava poštovanje Daytonskog sporazuma i Ustava BiH, ali i jednako favorizira prava RS dobivena ovim sporazumom.
– Dokument je u suštini ostao isti, kao što je predstavljeno prije nekoliko dana. Sve političke partije koje su prisustvovale prethodnom sastanku, izuzev SDS-a, su potpisale akt. Srpska nesumnjivo ovim planom ulazi u proces jačanja svojih utvrđenih nadležnosti koje je imala po Dejtonskom sporazumu – rekao je Dodik.

On je istaknuo i da Ustavni sud nije štitio Ustav BiH, već ga je razgradio, zloupotrebljavajući svoju ulogu.
– U srijedu imamo sjednicu NSRS gdje ćemo pozvati suce Ustavnog suda BiH iz Republike Srpske da napuste svoje pozicije – rekao je Dodik.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da bi u srijedu trebala biti održana sjednica Parlamenta Srpske na kojoj će biti donesena odluka o pozivu sucu Ustavnog suda BiH iz Srpske da podnese ostavku.
Predsjednik NPS Darko Banjac rekao je da potpisani dokument ima dva cilja – očuvanje Dejtonskog sporazuma i zaštita Republike Srpske.
– Udar na imovinu Republike Srpske je paradoks. BiH je stvorena iz dva entiteta, Republike Srpske i FBiH, koji su unijeli svoju imovinu u zajedničku državu – istaknuo je Banjac.
Predsjednik SP Petar Đokić rekao je da će Srpska i njeni predstavnici politički djelovati kako bi sačuvali Dejtonski sporazum i imovinu.
Podsjećamo, današnjem sastanku prethodio je sastanak održan u petak u Palači Republike na inicijativu predsjednika Srpske, nakon što su bošnjački politički predstavnici potpisali izjavu o budućem djelovanju kada je riječ o imovini.
U izjavi je navedeno da će Republika Srpska ponuditi Federaciji BiH potpisivanje sporazuma o mirnom razdruživanju ukoliko se nastavi antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda BiH i političkih predstavnika iz Federacije BiH prema Republici Srpskoj.
Usuglašeno je da političke stranke neće sudjelovati u raspravi o ovoj temi u Parlamentarnoj skupštini BiH. Priprema se i odluka o povlačenju srpskih sudaca iz Ustavnog suda BiH.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

More Stories
Janez Janša postaje novi stari premijer Slovenije
SVETAC DANA “Sveti Eleuterije”
Tko još puši „popušene fore“vodećih hrvatskih političkih stranaka u BiH?