12. srpnja 1992. bitka na Putnikovom brdu. Bitka kojom je 110. brigada HVO Usora spasila Usorsku enklavu. Radilo se o napadu postrojbi Hrvatskog vijeća obrane na srpske položaje, na jedan od najutvrđeniji vojnih objekata bivše JNA, iznad Doboja.
Bitka je bila psihološka prekretnica koja je osvijestila narod od nevjerice i šoka nakon protjerivanja, i bitka koja je unijela samopouzdanje u ljude i vojnike. Iznenadila je okupatora u Doboju, jer nije očekivao tako brz i silovit kontranapad.
Bitka je bila među prvim većim ofanzivnih akcija koju je izveo HVO na tom prostoru toga razmjera. Uvod je bio pad Doboja 3. svibnja 1992. godine. Iz Doboja su protjerani preko 27.000 Hrvata i Muslimana-bošnjaka.
Nakon što je srpski agresor okupirao Doboj, neprijatelj je svoje snage usmjerio na crte HVO Usora. Srpski agresor je krenuo na hrvatska sela Prisade i Makljenovac. Zaustavljen je na tom mjestu i tu je uspostavljena obrambena crta.
Zbog nepovoljna položaja u odnosu na srpskog agresora, zapovjednik HVO Nikola Antunović – Kava zapovjedio je u strogoj tajnosti izviditi pravce napada, te pripremiti ljudstvo i tehniku za akciju, poslije poznatu po nazivu “Putnikovo brdo”.
HVO se izuzetno pripremio na protunapad. Vršio je izviđanja, razminiravanja, uvođenja udarnih snaga, određivanje ciljeva i analiza. Nakon toga krenuo je u protunapad protiv velikosrpskih agresora.
Dogovorenim znakom napad je krenuo točno u 12:30h, 12. srpnja 1992. godine. Srpske položaje je HVO napao iz više pravaca istovremeno. Sedam je udarnih skupina bilo s konkretnim zadaćama i određenim ciljevima.
Unatoč vrlo lošem vremenu, snažnoj kiši, bila je žestoka i krvava bitka za Makljenovac i Prisade. Borba je bila teška. Hrvatski bojovnici uspjeli su ovladati neprijateljskim položajem na Putnikovom brdu od Glavice do Cerika.
Uništili su vojnu zgradu, zarobili tri tenka te veću količinu streljiva i naoružanja. Zahvaljujući iskazanom velikom moralu i snazi, srpskom agresoru su nanijeli velike gubitke u ljudstvu i tehnici.
Uspostavljena je čvrsta obrambena crta koja se do kraja rata nije značajno mijenjala. Akcija “Putnikovo brdo” je u potpunosti realizirana u pogledu priprema i same akcije.
Bila je jedna od najžešćih ofanzivnih akcija na prostoru Usore. 110. brigada HVO Usora u ovoj bitci postigla je značajnu pobjedu. Izvođenju i pripremi ove akcije mnogo su pridonijeli Zapovjedništvo i izviđačko-inženjerske grupe druge bojne, udarne grupe druge bojne,interventni vod “Usorski lavovi” prve bojne, brigadni interventni vod, TRD 110. brigade, i svi ostali pripadnici brigade koji su sudjelovali u ovoj akciji.
Uz ovu bitku u zoni odgovornosti 110. brigade HVO Usora, poslije su vođene i druge obrambene i napadajne akcije, a to su Komin, Križ, Vrela, Jeleči, Sivša tj. ‘Simina bašča’, Ušće, Šumareva kuća, Crni vrh, itd.
Unatoč svim napadima srpskog agresora pune četiri godine, veliki braniteljski napori HVO-a omogućili su uspješnu obranu enklave Usore sve do kraja rata.
Više o ovom događaju iz povjesti na današnji dan pogledaj na linku OVDJE
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
hb.hteam.org
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️
More Stories
Na današnji dan 1993. godine poginuo je jedan od ratnih heroja Mario Hrkać – Ćikota
Fokus emisija Kovač i Vidović u fokusu: “Hrvati moraju širiti svoje zone prosperiteta u BiH”
ODVOĐENJE U LOGORE 19. travnja 1943. Varšavski geto – Znate li da je to bio oružani otpor Židova protiv nacista?