Hrvatski dragovoljac Marko Perković, mladić iz sela Čavoglava kraj Drniša snimio je tijekom Domovinskog rata pjesmu o obrani svoga sela, koja je ubrzo postala uspješnica, znak nade i ohrabrenja a s vremenom opći izraz domoljublja i otpora zlu.
Marko Perković pridružio se 1991. kao dragovoljac Zboru narodne garde. Imao je američku strojnicu Thompson, po kojoj je dobio nadimak, s kojim se kasnije proslavio kao uspješan glazbenik.
Thompson je na bojišnici snimio pjesmu o obrani svoga sela pod nazivom “Bojna Čavoglave”, a ubrzo nakon toga sa suborcima je snimio i spot, koji je prvi put objavljen na Otvorenoj televiziji.
Pjesma kojom su branitelji širili nadu
Pobunjeni Srbi 16. rujna 1991. osvojili su grad Drniš, čiji su stanovnici morali otići u progonstvo sve do Oluje 5. kolovoza 1995. Čavoglave se nalaze na suprotnoj strani Petrovog polja, na samoj crti bojišnice, ali Srbi ih nikada nisu osvojili.
Sama pjesma prvi je put javno izvedena na Hrvatskom radiju Split 31. prosinca 1991. i odmah je postala simbol obrane, pružala je ohrabrenje i nadu.
Pjesma “Bojna Čavoglave”, poznata i pod skraćenim nazivom “Čavoglave”, počinje pokličem Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) “Za dom – spremni!” a njezin tekst glasi:
U Zagori na izvoru rijeke Čikole,
Stala braća da obrane naše domove.
Stoji Hrvat do Hrvata, mi smo braća svi,
Nećete u Čavoglave dok smo živi mi
Puče thompson, kalašnjikov a i zbrojevka
Baci bombu, goni bandu preko izvora
Korak naprijed, puška gotov s’, siju pjesmu svi
Za dom braćo, za slobodu, borimo se mi
Čujte srpski dobrovoljci bando četnici
Stići će vas naša ruka i u Srbiji
Stići će vas Božja pravda to već svatko zna
Sudit će vam bojovnici iz Čavoglava
Slušajte sad poruku od Svetog Ilije:
Nećete u Čavoglave, niste ni prije!
Oj Hrvati, braćo mila iz Čavoglava
Hrvatska vam zaboravit neće nikada.
Uz to što je tijekom rata nadahnjivala branitelje a svima ostalima pružala nadu u oslobođenje, pjesma je i nakon rata postala dio kolektivne svijesti u kojoj su odrastali mlađi naraštaji Hrvata.
>Vatreni su i u zrakoplovu pjevali Thompsona – ovaj put ‘Čavoglave’
Marko Perković Thompson postao je jedan od simbola obrane a kasnije i održanja nacionalne svijesti u popularnoj kulturi. Njegove brojne kasnije pjesme, posebice “Lijepa li si”, postale su neizostavni dio hrvatske svakodnevice.
Istodobno, krugovi u Hrvatskoj koji se protive vrijednostima Domovinskog rata u Thompsonu i njegovim pjesmama vide jednog od najvećih protivnika, pokušavaju obezvrijediti njegove pjesme a njega samoga optužuju za fašizam.
Vrijednosti Domovinskog rata trn u oku mnogima
Njihova je meta postao poklič “Za dom – spremni!” s početka pjesme “Čavoglave”, koji se pripisuje ustašama i kao takav proglašava nepoželjnim u javnoj komunikaciji.
>Nova knjiga akademika Pečarića ‘Bojna Čavoglave / Thompsonofobija’: Thompson na udaru sve do danas
Thompson je izložen stalnoj kampanji, koja je odavno prešla i granice Hrvatske, pa se njegovi koncerti onemogućuju ili čak sprječavaju u nekim zemljama.
Istodobno, “Čavoglave” su i u inozemstvu postale simbol otpora totalitarizmu i nasilju.
Uz brojne verzije različitih izvođača u Hrvatskoj, mnogi inozemni izvođači preuzeli su pjesmu a neki ju prilagodili svojim kulturološkim okvirima.
>Pred crnogorskom Vladom prosvjednici pjevali ‘Čavoglave’: ‘Obrana od pokušaja posrbljavanja’
Uspjeh izvan granica Hrvatske
Talijanski bend Attaco Frontale snimio je 1994. vlastitu verziju “Čavoglava” na talijanskom jeziku.
“Čavoglave” su popularne čak i u Crnoj Gori, izvode se na skupovima kojima se izražava crnogorski identitet.
Pjesma je postala popularna i u Ukrajini, a ukrajinski su glazbenici snimili i vlastitu verziju u kojoj opisuju otpor ruskoj agresiji.
Selo Čavoglave gdje je rođen autor pjesme i odakle je potekla, postalo je stjecište domoljuba, a posebice u vrijeme “detuđmanizacije”, demonizacije hrvatskih branitelja i suđenja hrvatskim generalima, ondje se okupljalo mnoštvo slaveći obljetnice Vojno redarstvene akcije Oluja.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
hb.hteam.org
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️