Podsticanje “generativnog AI ludila” učvrstilo je vjerovanje da je tehnološka industrija na putu ka postizanju nadljudske inteligencije, nalik Bogu.
Navedena misija OpenAI-a, tvorca ChatGPT-a, je da stvori ovu vrstu, opšte vještačke inteligencije, poznate kao „AGI“ (Artificial general intelligence). Demis Hasabis, vođa Guglovih AI jedinica, ima isti cilj.
Sada u trku ulazi izvršni direktor Mete (krovne kompanije Facebook, Instagrama, VhatsAppa i Thredsa), Mark Zuckerberg.
Iako nema pravi vremenski okvir kada će AGI biti dostignut, pa čak ni tačnu definiciju za to, on želi da ga izgradi. U isto vreme, Metina istraživačka grupa za vještačku inteligenciju doživljava reformu, a cilj je da Metin AI dopre do milijardi korisnika.
“Došli smo do ovog tačke gdje, da bismo napravili proizvode koje želimo da napravimo, moramo da gradimo općtu inteligenciju (AGI)”, kaže Mark Zuckerberg u intervjuu za Verge.
Pored bitke za talente, najoskudniji resurs u oblasti vještačke inteligencije je računarska snaga potrebna za obuku i pokretanje velikih modela.
Na ovu temu, Zuckerberg kaže mi da će do kraja ove godine Meta posjedovati više od 340.000 Nvidijinih H100 GPU-a – čipova koje je industrija standardizirala za izgradnju modela generativne vještačke inteligencije.
“Izgradili smo kapacitet da to uradimo u obimu koji može biti veći od bilo koje druge pojedinačne kompanije”, kaže on.
“Mislim da se to mnogima neće svidjeti”, dodao je.
Čini se da niko ko radi na vještačkoj inteligenciji, uključujući Zakerberga, nema jasnu definiciju za AGI ili ideju kada će stići.
“Nemam jednostavnu, sažetu definiciju”, kaže on.
“Možete se prepirati o tome da li je opća inteligencija slična inteligenciji na ljudskom nivou, ili je kao čovjek-plus, ili je to neka super-inteligencija daleke budućnosti. Ali za mene je najvažniji dio je da inteligencija ima sve te različite sposobnosti u kojima može biti u stanju da rasuđuje i ima intuiciju”.
Njen konačni dolazak vidi se kao postepen proces, a ne kao jedan trenutak.
Kako Mark Zuckerberg objašnjava, na novi, širi fokus Mete na AGI uticalo je objavljivanje Llame 2, njenog najnovijeg velikog jezičkog modela, prošle godine.
Meta sada obučava Llamu 3 i imaće mogućnosti da i sam generira kod, kaže on. Poput Googleovog novog modela Gemini, fokus je na naprednijim sposobnostima rasuđivanja i planiranja.
“Sa Llama 3, naša ambicija je da izgradimo stvari koje su na najsuvremenijim razinama i na kraju vodeće modele u industriji.”
Pitanje ko će na kraju kontrolirati AGI je pitanje koje se žestoko raspravlja.
Mark Zuckerberg ima potpunu moć u Meti zahvaljujući kontroli glasanja nad akcijama kompanije.
To ga stavlja u moćnu poziciju koja bi mogla biti dodatno pojačana ako se AGI ikada postigne.
Mark Zuckerberg ima svoje motive, naravno. Krajnji rezultat njegove otvorene vizije za AI je i dalje koncentracija moći, samo u drugačijem obliku.
Meta već ima više korisnika od skoro bilo koje kompanije na planeti i izuzetno profitabilan posao na društvenim medijima.
AI karakteristike vjerojatno mogu učiniti te platforme još ljepšim i korisnijim. A ako Meta može efikasno da standardizira razvoj AI, tako što će javno objaviti svoje modele, njen uticaj na ovaj ekosistem će samo rasti.
U širem kontekstu, tajming Zuckerbergovog novog AGI pritiska je pomalo nezgodan.
Prošle su samo dvije godine otkako je promjenio ime kompanije da bi se fokusirao na metaverzum. Epl je, u međuvremenu, nedavno potvrdio svoju opkladu na AI, sa lansiranjem Vision Pro naočara za proširenu realnost.
Zakerberg vidi budućnost u kojoj virtuelne svjetove generira AI, ispunjene AI likovima koji prate stvarne ljude.
On kaže da tokom ove godine stiže nova platforma koja omogućava svakome da kreira sopstvene likove sa vještačkom inteligencijom i distribuira ih u Metinim aplikacijama društvenih medija.
Možda će, sugeriše on, ovaj AI čak moći da objavljuje sopstveni sadržaj na feedovima Facebooka, Instagrama i Threadsa.
Meta je metaverzalna kompanija i najveća kompanija društvenih medija na svijetu. Sada pokušava da izgradi AGI. Zakerberg sve ovo uokviruje oko sveobuhvatnu misiju „izgradnje budućnosti umrežavanja“.
Do danas, ta veza je uglavnom bila između ljudi. Iz razgovora sa Mark Zuckerbergom, jasno je da će Meta ubuduće sve više raditi o tome da ljudi razgovaraju i sa veštačkom inteligencijom. Očigledno je da on ovu budućnost vidi kao neizbežnu i uzbudljivu, bez obzira da li smo mi ostali spremni za to ili ne.
Izvor: Nova.rs
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️

More Stories
Objavom kandidature Darijane Filipović za članicu Predsjedništva BiH prestaje svaka iluzija o jednakopravnosti hrvatskog naroda u BiH.
SLOVENIJA PUTUJE DESNO Je li Janez Janša na putu da ponovo postane premijer?
PAPIN APEL ZA MIR: Primam bezbroj pisama od djece iz područja zahvaćenih sukobima – čitajući ih, kroz prizmu nevinosti jasno se razotkriva sav užas i nečovječnost postupaka kojima se neki odrasli čak i ponose