HB.hteam.org

Portal hrvata HB

Svjetski poredak u ruševinama/Rivalstvo između SAD i Kine samo sebi svrha

hb.hteam.org

 

Rat u Gazi razotkriva međunarodni poredak temeljen na pravilima kao farsu. Nastaje prekid između Zapada i muslimanskog svijeta.

 

Čini se da se mnogi, ako ne i svi, stupovi poslijeratnog međunarodnog poretka ruše. Nasilni sukobi postali su standardna metoda rješavanja sukoba između država (Rusija i Ukrajina) i unutar država (Jemen i Sudan), dok multilateralni sigurnosni sustav, na čelu s Ujedinjenim narodima, klizi u beznačajnost.

Nadalje, jaz između globalnog Sjevera i globalnog Juga se produbio, a sve više i više zemalja na Jugu pati od velikog duga. To je zauzvrat povećalo siromaštvo, dodatno intenziviralo migraciju i stvorilo dodatno nepovjerenje. U pozadini rastućeg populizma i autoritarizma, napadi na ljudska prava i demokratske vrijednosti porasli su u intenzitetu. U nekim slučajevima ti su napadi dobili lažni legitimitet pod krinkom izbora. A sve jače rivalstvo između Sjedinjenih Država i Kine ubrzano postaje samo sebi svrha.

Međutim, posebno ozbiljan udarac sustavu je tekući rat između Izraela i Hamasa. Teško je povjerovati u ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava radi zaštite civilnog stanovništva. Zločini počinjeni nad civilima, prvo u Izraelu, a sada u Gazi, predstavljaju zlo u svom najčišćem obliku. Ova odvratna djela trebala bi biti na vrhu liste prioriteta tužitelja Međunarodnog kaznenog suda i njima bi se trebalo baviti u postupku pred Međunarodnim sudom pravde. Moramo zaustaviti ovo spuštanje u najdublje nizine.

Nesavjesno je nonšalantno nepoštivanje načela i normi međunarodnog prava, poput ograničenja prava na samoobranu, kao i namjerno ometanje Vijeća sigurnosti u izvršavanju njegove “primarne odgovornosti za očuvanje međunarodnog mira i sigurnosti”. Visoki humanitarni dužnosnici UN- a na terenu u Pojasu Gaze izrazili su svoj očaj, koristeći fraze kao što su “pakao na zemlji” i “čovječanstvo koje odustaje“. Međutim, čini se da ih malo tko sluša.

Pojavljuje se prekid između Zapada i arapskog ili muslimanskog svijeta, čak i dok stanovništvo Zapada i arapskog svijeta usmjerava svoj bijes na svoje vlasti. Dehumanizirajuća retorika puna bijesa čuje se na sve strane, odjekuje na ulicama velikih gradova, na sveučilištima, pa čak iu malim gradovima diljem svijeta. Čini se da su propali svi napori u zadnjih nekoliko desetljeća da se izgrade mostovi poštovanja i razumijevanja.

Osim toga, arapski i muslimanski svijet izgubio je povjerenje u navodno zapadne norme kao što su međunarodno pravo i međunarodne institucije, ljudska prava i demokratske vrijednosti. Po njihovom mišljenju, sam Zapad pokazuje da je gruba sila iznad svega. Naravno, rastuće uvjerenje da su demokracija i ljudska prava – liberalne vrijednosti koje su nekoć inspirirale Arapsko proljeće – samo alati zapadne dominacije glazba je za uši autokrata i despota.

Rat izvlači dvije lekcije. Prvo, sukobi se ne rješavaju sami od sebe, a dopustiti im da se zagnoje je kratkovidno i opasno. Glavni tajnik UN-a António Guterres našao se na udaru oštrih napada Izraela nakon što je izjavio da se Hamasov napad 7. listopada “nije dogodio u vakuumu”. Ali čineći to, on je priznao istinu – naime, potisnuti osjećaj poniženja i nepravde među Palestincima – koji je većina ljudi koji prate palestinsko-izraelski sukob odavno prepoznala.

Sukob je potaknuo pozive za oživljavanjem neuspješnog “mirovnog procesa”, koji je zastajao desetljećima. Ali isti političari koji sada zagovaraju dvodržavno rješenje u tišini su promatrali kako je Izrael prigrabio (kroz aneksiju i širenje naselja) većinu teritorija namijenjenog palestinskoj državi. Posljedice sadašnjeg nasilja mogle bi ponuditi posljednju priliku za pravedan i trajan mir prije nego što cijela regija nestane u plamenu.

Druga važna lekcija je da izgradnja stabilnijeg i pravednijeg globalnog sigurnosnog sustava i financijske arhitekture zahtijeva strukturne reforme. Prije svega, pravo veta pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN- a trebalo bi drastično smanjiti, ako ne i ukinuti. Uz to, Sjedinjene Države i Rusija moraju nastaviti razgovore o nuklearnom oružju i poduzeti značajne korake prema razoružanju. Skandal je da više ne postoji nikakav sporazum o kontroli nuklearnog oružja između dvije najveće svjetske nuklearne sile.

Institucije iz Bretton Woodsa – Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka – moraju zemljama u razvoju dati pravednu riječ u globalnom donošenju odluka, kao i pravičan pristup financijskim resursima za njihov razvoj. Iako kreatori politike pozivaju na takvu reviziju od raspada Sovjetskog Saveza prije više od 30 godina, nikakav napredak nije postignut. Ne smijemo dopustiti da prokockamo ovu ratom stvorenu priliku. Bez radikalne reforme međunarodnog poretka, rat u Gazi bit će najava izmicanja svijeta kontroli.

Autor Mohamed El Baradei/IPG journal

Mohamed El Baradei je generalni direktor emeritus Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), s kojom je 2005. godine dobio Nobelovu nagradu za mir. Prethodno je El Baradei radio za Ujedinjene narode i između ostalog kao specijalni pomoćnik egipatskog ministra vanjskih poslova. Kratko je bio potpredsjednik Egipta od 2013. do 2014. godine.

______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

hb.hteam.org

⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️

⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️