Na ulazu u Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru u subotu je otkriveno spomen obilježje “Kolona sjećanja” u spomen na 18. studenoga 1991. godine kada su 182 vukovarska branitelja predala oružje u zamjenu za slobodan izlaz nekoliko tisuća civila i ranjenika iz opkoljene gradske četvrti Mitnica.
– Te 1991. Vukovar je bio dolina smrti iz koje smo mi na Mitnici pronašli put odlukom da položimo oružje. Tim je činom okončana bitka za Mitnicu, spašeni su mnogi životi civila i ranjenika, a mi, hrvatski branitelji odvedeni smo u srpske koncentracijske logore. Kako je padala jedna za drugom gradska četvrt, na Mitnici smo gledali što napraviti jer smo vidjeli da je kraj neminovan. Znali smo koliko civila imamo i da ih treba zaštiti, prisjetio je posljednji ratni zapovjednik obrane te vukovarske gradske četvrti Pilip Karaula.
Po njegovim riječima, oko Mitnice su branitelji postavili neprobojnu obranu koja je izdržala cijelo vrijeme opsade unatoč brojnim pokušajima agresora da zauzme tu četvrt u jugoistočnom dijelu Vukovara, osim po hrabrosti branitelja, poznatoj i po vukovarskom Vodotornju.
– Odlučili smo stupiti u pregovore s JNA i ponuditi im svoje živote u zamjenu za izlazak civila iz razorenog Vukovara, rekao je Karaula i dodao da je taj potez s današnje točke gledišta bio jako dobar jer su spašeni brojni ljudski životi.
Pregovori su održani 18. studenog 1991. na salašu Goldsmidt nedaleko samog Vukovara, a u ime branitelja Mitnice vodili su ih, uz nazočnost predstavnika Međunarodnog crvenog križa, Pilip Karaula, Zdravko Komšić i Matija Mandić.
Nakon jednosatnih pregovora dogovorena je predaja Mitnice, uz uvjet branitelja da civili, njih oko 5000, budu prebačeni na slobodni teritorij Republike Hrvatske, dok će branitelji biti zarobljeni i odvezeni u logore u Srbiji, što se u konačnici i dogodilo.
Uz spomen obilježje nalaze se dvije ploče na kojima su tekstualno opisani zadnji dani borbe 1991. godine, pregovori i predaja oružja te su popraćeni fotografijama iz dana Domovinskog rata.
Prigodna spomen ploča postavljena je i na zgradi salaša Goldsmidt.
Otkrivanju spomen obilježja nazočan je bio i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.
Unuka Pilipa Karaule poručila je da je ponosna.
– Da njega nije bilo, ne bi bilo puno toga, kazala je Tena Šumiga.
– Ovoga jutra u centru Vukovara mogu se pogledati izdani zbornici branitelja i umjetnički ratovi te suveniri koje su izrađivali tijekom dugogodišnjeg projekta “Branitelji u ratu, umjetnici u miru”, rekla je jutros prilikom javljanja za Vijesti HTV-a iz Vukovara novinarka Magdalena Jelčević.
– Godinama sudjelujemo u Danima sjećanja na žrtvu Vukovara, godinama smo imali projekt “Grad u školjci” gdje smo imali neobjavljenu poeziju. Mogu se pohvaliti da je jedna od pjesama ušla u udžbenike za hrvatski jezik, pojasnila je predsjednica udruge Braniteljice Domovinskog rata RH, Svjetlana Dželalija Kovačić.
Djeca i branitelji, kako je pojasnila, pomažu u pripremama. Osvrnula se na rad udruge braniteljica.
– Jedan prekrasan projekt, svake godine smo u drugom gradu i županiji, bio je iznimno veličanstven skup. Tom prilikom je na Memorijalnom groblju stavljen kamenc temeljac za kapelicu koja je rekordno brzo napravljena, a sutra ćemo imati posvetu, kazala je.
– Groblje je sada dobila svoju kapelicu i sve bih pozvala da sutra u 10 sati budu na Memorijalnom groblju, dodala je.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️
Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com
More Stories
Zašto je veleposlanica Srbije u Hrvatskoj “zaratila” sa SNV-om? Situacija izgleda dosta ozbiljno
PRVE REAKCIJE HDZ NA REZULTATE IZBORA
Predsjednički izbori u RH Strane agencije: “Narodnjak” Milanović siguran poraz “znanstvenika” iz Primorja