HB.hteam.org

Portal hrvata HB

Faruk Hadžić: Što donosi povećanje minimalne plaće na 1000 KM?

hb.hteam.org

 

Minimalna plaća povećana je za 381 KM, što predstavlja rast od oko 61 posto, ali se malo govori o dodatnim izdacima za doprinose koji prate ovu promjenu. Prema procjenama, izdaci za doprinose povećat će se za 304 KM po zaposleniku, što poslodavce opterećuje s dodatnih 685 KM po zaposleniku, između ostalog, pokazuje analiza ekonomskog stručnjaka Faruka Hadžića.

Tema s kojom je završila stara 2024. godina i koja je u fokusu na početku 2025. je odluka Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plaće od početka ove godine na 1.000 KM. Odluka je, kako se moglo i očekivati, izazvala podijeljene reakcije, jedni su trebali biti usvojeni “jučer” i biti veći od spomenutog iznosa, dok drugi smatraju da će nanijeti štetu gospodarstvu u jednom dijelu BiH (FBiH), jer uzrokovat će otpuštanja radnika. Kao opći zaključak, reakcija je da je Vladino rješenje trebalo uključiti smanjenje opterećenja na plaće koje su kod nas enormno visoke.

Faruk Hadžić, poznati bh., analizirao je da li je povećanje minimalne plaće dobitak za radnike ili opterećenje za privredu. ekonomski stručnjak, makroekonomski analitičar i dekan Sarajevske škole za znanost i tehnologiju (SSST) iz Sarajeva.

Dodatni troškovi za doprinose

U svom osvrtu naglašava da se u temi vezanoj za povećanje minimalne plaće rijetko spominje da će značajno porasti i izdaci za doprinose.

“Naravno, donositelji odluka samo su najavili povećanje minimalne plaće sa 619 na 1.000 KM (povećanje od 381 KM ili oko 61 posto), ali nije objavljeno da će zbog povećanja minimalne plaće doći do povećanja minimalne plaće. biti dodatni izdaci za doprinose od 304 KM.

Po meni je ovaj dio najsporniji u ovoj temi o minimalnoj plaći i velika je greška što nije iskorištena prilika da se ide s prijedlogom “zamrznutih doprinosa” koji sam predložio prije nekih šest mjeseci. Ako je namjera bila povećanje standarda radnika, onda je ovaj dio trebao dati radnicima tako da se Federacija BiH odrekne dodatno naplaćenih doprinosa i poreza zbog povećanja minimalne plaće ili se općenito odrekne naplate i time olakša ovo povećanje za poslodavce. Kada bi, primjerice, dali ovoliki iznos radnicima, minimalna plaća u Federaciji bi bila preko 1.500 KM (minimalna plaća bi bila oko 1.300 KM plus topli obrok i prijevoz)“, kaže Hadžić i dodaje:

“Podaci Porezne uprave FBiH koje posjedujem iz kolovoza 2023. pokazuju da je u Federaciji radilo 223.285 radnika za plaću od 1.000 KM i manje. Danas je taj broj svakako manji, ali je i dalje značajan. Naravno, teško je precizno izračunati kolika će biti dodatna naplata doprinosa od ovog broja radnika povećanjem minimalne plaće, jer nisu svi radili za istu plaću. Oni koji su bliže 1.000 KM, povećanjem minimalne plaće rashod će biti manji, ali ne očekujem da će taj iznos na godišnjoj razini biti manji od 400 milijuna KM, pod pretpostavkom da ne bude otpuštanja. To je iznos koji se odnosi samo na dodatni rast troškova poslovanja zbog većih izdataka za doprinose, a ne za plaće radnika.”

Ova mjera, napominje Hadžić, neće imati iste učinke za sve dijelove Federacije BiH, a neki će kantoni biti više pogođeni od drugih, budući da u nekim kantonima postoji više tvrtki koje su koncentrirane na izvoz ili imaju nižu razina produktivnosti.

“U nekim kantonima poduzeća u prosjeku imaju četiri do pet puta veću dobit po zaposlenom u odnosu na druga poduzeća iz drugih kantona. “Vjerojatno će povećanje minimalne plaće najviše osjetiti poduzeća koja dolaze iz BPK, ZDK i SBK, zbog većih izdataka za doprinose”, kaže on i zaključuje da će konačno, prema ovim novim izračunima, radnik u Federaciji dobiti koštaju minimalno 24.000 KM godišnje, što uključuje topli obrok, prijevoz, neto plaću i doprinose.

Ako počnu problemi, ići će u lancu

“Druga stvar koja nije dovoljno tematizirana je značajno povećanje izdataka za socijalne naknade, koje su vezane uz minimalnu plaću. Isto će vrijediti i za ovogodišnje povećanje plaća u javnom sektoru.

Treća stvar koja se još ne zna je koliko će ove godine rasti elektroprivreda. Gospodarstvenici s kojima sam razgovarao proteklih dana strahuju i sumnjaju da bi to moglo biti i preko 20 posto, što će opet dovesti do dodatnog povećanja troškova poslovanja, a to će značiti i povećanje cijena za građane”, kaže Hadžić, izražavajući nada da do toga neće doći, jer ako i dođe, nitko se ne bi trebao čuditi poskupljenju režija ili cijena hrane u supermarketima.

Ako je namjera bila povećati standard radnika, onda je i ovaj dio trebao dati radnicima tako da se Federacija BiH odrekne dodatno naplaćenih doprinosa i poreza zbog povećanja minimalne plaće ili se općenito odrekne naplate i time olakša ovo povećanje za poslodavce, Faruk Hadžić

Navodi da je lako manipulirati narodom i širiti općenite poruke poput onih kako neki gazde voze bijesne aute, pa svi gospodarstvenici voze bijesne aute, ili da neki radnici besposleni, pa su svi radnici besposleni.

“Nisu svi besposleni, niti svi voze lude aute i ne zarađuju basnoslovno. Kao što je znanje moć, tako je i neznanje moć. Koliko ljudi je uopće znalo da minimalna plaća nije povećana za 381 KM, nego za 685?”, pita se Hadžić u svojoj analizi.

Hadžić je ranije upozorio da će godina u koju smo upravo zakoračili biti vrlo izazovna, jer će stanje u našem gospodarstvu uvelike ovisiti o tome što će se gospodarski događati u Njemačkoj.

“Trebamo razbiti iluzije da država može svima ispuniti želje oko raznih financiranja i izdataka. Za mirovine ima onoliko koliko se prikupi od doprinosa. Doprinosi se prikupljaju prema broju radnika. Ako nema dovoljno novca, onda se dižu krediti i Federacija grli u dugovima. Kad su dužni, onda ima napada jer su dužni. Ako kojim slučajem dođe do smanjenja broja zaposlenih, morat ćemo se dodatno zadužiti, ali i to ima granicu. Ako dođe do novog poskupljenja, ponovno će se pojačati pritisak za rastom plaća u javnom sektoru i rastom rashoda.

U konačnici, sve ovisi o tome koliko nam je jako gospodarstvo i koliko nam je jak izvoz. Ako ove godine izvoz dodatno počne padati, u gadnom smo problemu za sve što nas čeka 2026. godine.

Ako krenu problemi, ići će samo lančano, jedan za drugim, a onda neka nam je Bog na pomoći”, zaključuje Hadžić.

______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

hb.hteam.org

⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️

⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️

Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com