Bariša Čolak, savjetnik predsjedatelja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine , i politički analitičar Danijel Vidović istaknuli su ključnu potrebu reforme izbornog zakona kao temeljnog preduvjeta za budućnost Bosne i Hercegovine. Urednik i voditelj emisije Jurica Gudelj otvorio je raspravu o stagnaciji razgovora o ovoj važnoj temi, istaknuvši kako će vrijeme do idućih izbora brzo proći.
Bariša Čolak istaknuo je kako je ovu neizbornu godinu potrebno iskoristiti za postizanje značajnih pomaka u reformi izbornog zakona. “Ako ne možemo promijeniti izborni zakon, samo ćemo se i dalje valjati u blatu”, rekao je Čolak upozorivši na opasnost nastavka političkog zastoja. Istaknuo je da je ključni problem nedostatak iskrenih partnera s bošnjačke strane, podsjetivši na ranija priznanja Bakira Izetbegovića o odugovlačenju procesa kako bi se “kupovalo vrijeme”.
Čolak je podsjetio na odluke Ustavnog suda BiH kojima se ističe važnost kolektivne ravnopravnosti, konstitutivnosti i legitimnog političkog predstavljanja triju naroda. Istaknuo je kako je tijekom pregovora u Neumu već pronađeno rješenje koje će zadovoljiti i presude Europskog suda za ljudska prava i odluke Ustavnog suda BiH. Međutim, to rješenje nisu prihvatili bošnjački politički lideri.
Danijel Vidović dodatno je osudio narativ koji stvara dio sarajevskih medija, optužujući ih za manipulaciju javnošću. Vidović je istaknuo i da takav pristup dovodi do stagnacije odnosa između Hrvata i Bošnjaka.
Vidović je ukazao i na problem odbacivanja temeljnih političkih koncepata kao što je kolektivno političko predstavljanje, koji su znanstveno utemeljeni i ključni za demokratsko funkcioniranje zemlje. Prema njegovim riječima, takvo poricanje dovodi do političke nestabilnosti i otežava postizanje bilo kakvog dogovora.
Čolak je upozorio da se odluke visokih predstavnika često donose na način da štete hrvatskom narodu u Bosni i Hercegovini. Unatoč svemu, istaknuo je kako Hrvati nemaju alternative nego surađivati, ne samo s bošnjačkim političkim predstavnicima, nego i s međunarodnom zajednicom i Republikom Hrvatskom, kako bi se izborili za poštivanje ustavnih načela.
Obojica su jednoglasno zaključili da bez reforme izbornog zakona nema stabilne i funkcionalne budućnosti Bosne i Hercegovine. Naglasili su kako je krajnje vrijeme da bošnjački politički lideri prepoznaju da je poštivanje postojećeg Ustava ključno za izgradnju međusobnog povjerenja i napredak zemlje ka europskim integracijama.
Ostatak razgovora donosimo u nastavku:
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️
Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com
More Stories
Četrdeset posto više izdvajanja za projekte Hrvata izvan Republike Hrvatske, najviše za Bosnu i Hercegovinu
POLICIJA OBJAVILA Upozorenje: Ove zastave ne smijete unositi na utakmice rukometnog Svjetskog prvenstva
U mjestu Kijev Do u općini Ravno obilježena 33. godišnjica zločina JNA nad Hrvatima – prvog genocida u BiH