Ured američkog predsjednika Joea Bidena objavio je danas da će dodatno ograničiti izvoz čipova za umjetnu inteligenciju (AI) kako bi osigurao vodeću poziciju SAD-a i skupine saveznika i partnera u tom sektoru.
“SAD danas prednjači u umjetnoj inteligenciji – kako u razvoju umjetne inteligencije tako i u dizajnu čipova za umjetnu inteligenciju – i ključno je da zadržimo tu poziciju”, rekla je ministrica trgovine Gina Raimondo.
SAD će uvesti nova ograničenja na izvoz čipova grafičkih kartica (GPU) koji se koriste u podatkovnim centrima za testiranje AI modela. Grafički procesori povezani su u “klastere” za treniranje sofisticiranih AI modela, objašnjava Reuters. Obično se koriste u igricama, a primjenu su pronašle u AI zahvaljujući velikoj snazi i istovremenoj obradi različitih kategorija podataka.SAD je odlučio ograničiti svoj izvoz, podijelivši zemlje odredišta u tri skupine, prema ograničenju prodaje računalne snage izražene u grafičkim procesorima.
Usklađeni interesi
Skupina od 18 savezničkih i partnerskih zemalja imat će neograničen pristup toj kategoriji čipova, stoji u priopćenju Bijele kuće.
“Fleksibilnost omogućuje zemljama s jakim mehanizmima zaštite tehnologije i tehnološkim ekosustavima koji su usklađeni s američkim nacionalnim i vanjskim političkim interesima da imaju koristi od nesmetane nabave velikih količina čipova”, navodi se.
Grupa uključuje Australiju, Belgiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Dansku, Finsku, Francusku, Njemačku, Irsku, Italiju, Japan, Nizozemsku, Novi Zeland, Norvešku, Južnu Koreju, Španjolsku, Švedsku i Tajvan, rekao je neimenovani dužnosnik za Reuters.
Dvogodišnja dozvola
Tvrtke s “visokim sigurnosnim standardima” i sjedištima u većini drugih zemalja moći će zatražiti status “provjerenog krajnjeg korisnika” i kupiti u sljedeće dvije godine “računalnu snagu koja odgovara do 320 tisuća sofisticiranih GPU-a”, piše tisak. osloboditi.
I tvrtke koje ne osiguraju taj status, a sjedište im nije u skupini saveznika, moći će kupovati računalne snage, ali uz ograničenje do 50 tisuća sofisticiranih GPU-a po zemlji.
Zemlje pod embargom na oružje, poput Rusije, Kine i Irana, bit će uskraćene za pristup sofisticiranim američkim čipovima.
“Prepreka inovacijama”
Velike tvrtke u sektoru obrade i pohrane podataka, poput Microsofta, Googlea i Amazona, također će moći tražiti dozvole za izgradnju podatkovnih centara i takve projekte izuzeti iz kvota.
Kako bi dobile dozvolu, tvrtke će morati ispuniti stroge uvjete i ograničenja, uključujući odredbe o sigurnosti, izvješćivanju i sastavljanju plana ili zapisa o pridržavanju ljudskih prava, navodi se.
Većinu sofisticiranih čipova proizvodi američka Nvidia, a Advanced Micro Devices (AMD) također je veliki igrač na polju AI čipova.
Nvidia je u ponedjeljak kritizirala odluku vlade na odlasku, upozorivši da bi nova regulativa “mogla spriječiti inovacije i gospodarski rast diljem svijeta” te da bi “potkopala američko vodstvo”, prema izjavi potpredsjednika tvrtke Neda Finklea.
Glavna uloga
Govor čelnika Nvidije nadovezuje se na upozorenje udruge američkih tehnoloških tvrtki, koje također smatraju da je u pitanju vodeća uloga SAD-a u sektoru.
“Požurivanje finalizacije važne i složene regulative moglo bi imati značajne negativne posljedice”, upozorio je izvršni direktor ITI-ja Jason Oxman u pismu od 7. siječnja, u čiju je kopiju Reuters imao uvid.
Udruga razumije argumente vlade o nacionalnoj sigurnosti, ali “potencijalni rizici za američko globalno vodstvo u umjetnoj inteligenciji su stvarni i treba ih shvatiti ozbiljno”, napisali su.
Po njima bi Vlada trebala objaviti nacrt uredbe, a ne samu uredbu s obzirom na značajne geopolitičke i gospodarske implikacije.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️
Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com
More Stories
Tehnologija U Kini su roboti asfaltirali 158 kilometara autoputa. Nitko nije radio na tome.
VIDEO Snimljen prvi “vatreni okršaj” dronova, komentari korisnika društvenih mreža govore sve
Elon Musk “Heil Tesla”: Kontroverzna fotografija Muska projicirana u njegovoj tvornici u Berlinu