Od daška vjetra do političkog cunamija
Budući da su u međuvremenu ignorirali upozorenje OHR-a da hitno odbace napad na ustavni poredak BiH, rukovodeća je eresovska trojka, s voždom na čelu, legitiman cilj „organa gonjenja“. Slijedom čega nije pitanje hoće li, prije svega, Dodika, a onda i jatake, uhititi, nego kad će.
Nije, dakako, ovo što se prošloga tjedna događalo u Banjoj Luci te kulminiralo u četvrtak kasno uvečer usvajanjem Nacrta ustava Republike Srpske bezazleno. Dovoljno je, naime, vidjeti što su Dodikovi ustavotvorci predvidjeli ovim dokumentom koji je krajem prošloga tjedna upućen u javnu raspravu. Riječ je o nizu radikalnih i antiustavnih odredbi kojima se propisuje da RS ima pravo na samoopredjeljenje, suvereno odlučivanje te da ima pravo slobodnom voljom izaći iz sporazuma na razini Bosne i Hercegovine.
Također, propisuje se da zakoni koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH ili koji nisu proistekli iz sporazuma entiteta, ne proizvode pravni učinak u ovome entitetu, kao i da se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH neće primjenjivati na teritoriji RS-a dok ih ne potvrdi NSRS.
Pretorijanci nisu (više) dovoljni
Kao svojevrsna (sigurnosna) scenografija ovom igrokazu u eresovskom parlamentu, danima su u središtu Banje Luke, ispred Palače RS patrolirali policajci s dugim cijevima. Ne, doduše, u nekom većem broju. Ali, mediji pod Bajinom kontrolom nisu propustili prigodu podsjetiti kako entitetska policija broji 6 000 do zuba (moderno) naoružanih pripadnika – bespogovorno odanih predsjedniku. Slijedom čega je onda, što za skupštinskom govornicom, što na sada već redovitim prošlotjednim dnevnim konferencijama za novinstvo, okuražilo vođu državnoga udara da izaziva: „Hajde neka nas hapse, baš da vidim koga će poslati.“
A kako – potencijalno – policija (ni Žandarmerija), nisu, čini se, dovoljni, Miletov ustav propisuje i formiranje vojske RS-a te zapravo nastavlja etničko čišćenje – tako temeljito urađeno u ratu – pa ukida Vijeće naroda, potpredsjednike RS-a i izbacuje konstitutivnost naroda u tome entitetu. Nakon čega je legitimno pitanje: Koliko ova (zasad…) samo politička kriza može trajati i kako će se riješiti?
Budući da će javna rasprava o novom ustavu trajati 30 dana, ne, dakle, kako se prvotno naviještalo dva mjeseca, to je u biti razdoblje u kojemu bi ovaj dramatični slučaj morao biti razriješen. Nacrt zakona je prošao u parlamentu jer je za njegovo izglasavanje potrebna prosta većina. Međutim, za usvajanje ustava koji bi, vidjeli smo, entitet praktički uzdignuo na razinu države nužna je dvotrećinska većina – 55 ruku. Dodik & comp., uglavnom SNSD i neki manji im sateliti, trenutačno raspolažu s 53 neupitna „ustavobranitelja“ – tako da je već počela potraga za dvije skupštinske ruke. Sumnja se kako bi PDP mogao prvi pokleknuti i prikloniti se vladajućim.
Baja & comp. legitiman cilj
Ipak, ta je matematika jednostavna samo na teorijskoj razini, budući da su gotovo istovremeno s ovim banjolučkim (zasad parlamentarnim…) ustankom, već od prošloga ponedjeljka, u BiH počele pristizati pričuvne snage EUFOR-a kopnenim putom, preko graničnih prelaza Svilaj i Bijača, i zračnim putom preko sarajevske zračne luke. Riječ je o elitnim postrojbama: Češke, Italije i Rumunjske. A, sve to nakon što je Tužiteljstvo BiH u prošlu srijedu izdalo naredbu za privođenje zbog saslušanja predsjednika RS-a Milorada Dodika, premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića. Na teret im se stavlja da su izvršili kazneno djelo „napad na ustavni poredak“. Oni se prethodno nisu odazvali pozivu Tužiteljstva BiH na saslušanje. Nakon čega je pojašnjeno kako bi ovu pobunjeničku trojku trebala privesti sudska policija uz asistenciju bilo koje policijske agencije – SIPA-e ponajprije.
Budući da su u međuvremenu ignorirali upozorenje OHR-a da hitno odbace napad na ustavni poredak BiH, rukovodeća je eresovska trojka legitiman cilja „organa gonjenja“. Odgovarajući na ovu, prije svega svoju, delikatnu situaciju, Dodik je najavio formiranje entitetskog suda i tužiteljstva, a prvooptuženi će, veli, biti Christian Schmidt. „Jurit ćemo ga kao zvijer“, zaprijetio je.
U ovome njegovu bahaćenju neki prepoznaju kako se upravo on ponaša kao (ranjena) zvijer koja nema kud pa – posljednjim trzajima – nesuvislo napada sve oko sebe. Tako je, odgovarajući na njegove (navodne) prijetnje, poslao prijeteću poruku i zapovjedniku EUFOR-a, Rumunju Florinu-Marianu Barbu: „Može slobodno mačku o rep okačiti te svoje prijetnje, bez obzira što je zapovjednik EUFOR-a“ te, zagledavši se put majčice Rusije, najavio, tj. (opet) zaprijetio kako će se sastati s predstavnicima Rusije kojom će prigodom tražiti da Moskva uloži veto i ne dozvoli da ostane jedna, veli, podrivačka struktura koja zlorabi mandat UN-a i prijeti Srbima.
Stevandić opet u „crvenom kombiju“
Priznaje uz to kako se sada kaje što je prethodnih godina tražio da Althea, formirana u prosincu 2004., a koja je u veljači 2022. nakon neustavnih i secesionističkih koraka proruskih vlasti u RS-u broj vojnika povećala na 1 500, ostane u BiH. Plus 400 pristiglih prošloga tjedna. Zanesen svojom samoproklamiranom nedodirljivošću, Dodik tvrdi kako EUFOR nema ovlasti djelovati u slučaju potrebe domaćih sigurnosnih agencija. Demantirali su ga pak „meci iz vlastitih redova“. „Uloga EUFOR-a, u skladu s mandatom dodijeljenim od strane Vijeća sigurnosti UN-a, je ključna, a EUFOR je ključni partner OS BiH i drugih institucija BiH u održavanju mira, stabilnosti i sigurnosti u BiH“, tumači zamjenik ministra obrane BiH Aleksandar Goganović mandat „podrivačkih struktura“.
Odgovarajući na ovu, prije svega svoju, delikatnu situaciju, Dodik je najavio formiranje entitetskog suda i tužiteljstva, a prvooptuženi će, veli, biti Christian Schmidt. „Jurit ćemo ga kao zvijer“, zaprijetio je
Kraj je prošloga tjedna, međutim, pokazao kako je ono jogunasto Dodikovo: „Hoćete nas sad uhititi? Hajde“, zapravo ništa u odnosu na ono što je u eresovskoj Skupštini – diskretno, ali ga se ipak čulo! – poručio jednome stranačkom kolegi prvi eresovski parlamentarac Stevandić misleći na oporbu: „Ma, moramo pobiti sve ovo. Ma pobit ću ih sve, majke mi.“ Istu noć, s prošloga četvrtka na petak, jednom od najžešćih kritičara vlasti Nebojši Vukanoviću zapaljen je automobil u Trebinju ispred obiteljske kuće. Inače, Stevandićeva je ratna prošlost u najmanju ruku kontroverzna; povezuje ga se sa zloglasnim „crvenim kombijem“ koji je korišten za prijevoz nesrpskih civila tijekom racije i deportacije. Ovaj Dodikov jatak negirao je, ne s prevelikim uspjehom, izravnu umiješanost u ovaj ratni zločin, tvrdeći kako je riječ o službenom vozilu banjolučke „Stanice javne bezbjednosti“, a ne nekom njegovu vozilu. Što, sve u svemu, ne mijenja ništa bitno na stvari. Misli li sada oporbu eliminirati po istom principu, ili će koristiti prošlotjedni „trebinjski model, vidjet ćemo.
Koliko je jak pravosudni sustav?
No, vratimo se redatelju ove aktualne drame. Profesor ustavnog prava i bivši sudac banjolučkog suda Milan Blagojević podsjeća u Oslobođenju kako su poslanici i delegati iz Republike Srpske 2003. godine u Parlamentarnoj skupštini BiH glasovali za Kazneni zakon BiH, prema kojem se napad na ustavni poredak BiH čini i prijetnjom uporabe sile da se promijeni ustavni poredak BiH. I tada je, tvrdi taj pravni ekspert, za takav Kazneni zakon BiH između ostalih glasao i Dodikov SNSD. Nakon čega ga je Madeleine Albright krstila „daškom svježine na Balkanu“. A još ranije, u svojoj knjizi Završiti rat Richard Holbrooke napisao je kako će BiH preživjeti kao država ako se pojave i prežive lideri poput Milorada Dodika (str. 366. engleske verzije te knjige iz 1999. pronašao je Blagojević).
Nemam, doduše, dojam kako danas – nakon što se „dašak vjetra“ prometnuo u politički cunami – BiH neće preživjeti s ovakvim, novim Dodikom. Činjenica je ipak kako je na prevelikoj kušnji pravna država. Predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV) Sanin Bogunić,odmah nakon što je izdan nalog za privođenje banjolučke pobunjeničke trojke, za Federalnu televiziju kazao je kako je bh. pravosudni sustav toliko jak da može odgovoriti svakom pojedincu i kolektivitetu na odgovarajući način. „Tužiteljstvo će ovaj predmet dovesti do kraja, a država će doći po svakoga, ne sumnjajte u to“, gotovo je prisegnuo Bogunić.
Slijedom čega se može zaključiti kako nije pitanje hoće li, prije svega, Dodika, a onda i jatake, uhititi, nego kad će. Sigurnosni eksperti tvrde, odnosno odgovaraju onim koji ne mogu iščekati Bajin transport iz Banje Luke (ili, svejedno, iz Laktaša) u Vojkoviće, kako kod visokorizičnih privođenja i pretresa, operativni rad, pripreme i analize rizika, planiranje svih mogućih opcija uključujući i najcrnje moguće scenarije znaju trajati dugo. Ne rade se, dakle, ad hoc i kako se kome prohtije. Čeka se, eto, da se steknu uvjeti, vodeći računa o temeljnom načelu svakog (ovakvog) postupanja ovlaštenih službenih lica – zaštita života i imovine, kako vlastitog osoblja tako i onih prema kojima se postupanje provodi.
Ne sumnjam nakon svega kako Mile i danas u intimnom društvu zapjeva: „Ne može nam niko ništa“. Ali, nekako sve tišim glasom…
Piše: Josip Vričko, Katolički tjednik
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️
⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️
More Stories
B. Dijanović: Je li feminizam jedan od krivaca za izumiranje Zapada? Kako feministička revolucija urušava demografiju
P. Gašparević: Masovni prosvjed u Beogradu: Galama bez konkretnih rezultata
„Pravna država“ i što s njom (ovakvom)…