Klis ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu, obiluje prirodnim resursima, od pitke vode i šuma do rudnog bogatstva i raznolikog biljnog i životinjskog svijeta. Udruga će raditi i na povezivanju Klišana u dijaspori sa zavičajem, a ostvarila je i prve kontakte s institucijama lokalne zajednice u Gradu Konjicu
Klis je kraj bogate povijesti, prirodnih ljepota i velikih potencijala, ali i kraj iz kojeg su mnogi otišli trbuhom za kruhom. No, skupina entuzijasta odlučila je tome stati na kraj. Nedavno osnovana Udruga civilnog društva “Klis je naš zavičaj“ ima jasan cilj – očuvati život u Klisu, potaknuti njegov razvoj i ohrabriti sve koji žele povratak u svoj rodni kraj na području Grada Konjica. Jedan od osnivača udruge Marko Romić ističe kako ideja o njezinu osnivanju među Klišanima postoji već dulje, posebno onima koji su morali napustiti svoj dom, piše Večernji list BiH.
– Klis ima bogatu kulturno-povijesnu baštinu, obiluje prirodnim resursima, od pitke vode i šuma do rudnog bogatstva i raznolikog biljnog i životinjskog svijeta. Ima i veliki turistički potencijal, ali i prilike za razvoj gospodarstva. No, unatoč svemu tome, često su ga vlasti zanemarivale, a ljudi su odlazili jer nisu imali uvjete za dostojanstven život. Nažalost, taj se trend nastavlja i danas. Klišani su stigli i do Australije i Amerike, a naša udruga želi to promijeniti – kaže nam Romić.
Upravo su dugogodišnja zapostavljenost Klisa i katastrofalne poplave koje su to područje pogodile u listopadu prošle godine, nanijevši tome kraju velike štete, ubrzali odluku o osnivanju udruge. Oni koji su rođeni i odrasli u Klisu, ističe Romić, duboko su vezani uz svoj rodni kraj. Zbog toga žele učiniti sve da Klis u potpunosti ne opusti te da život u njemu bude bolji, ljepši i dostojniji za sadašnje i buduće generacije. Iako je udruga tek nedavno osnovana, Romić objašnjava da su zanimanje za nju izrazili mnogi Klišani, kako oni koji žive u BiH tako i oni koji su u inozemstvu. To je, kaže Romić, iznimno ohrabrujuće jer udruga može imati puni smisao samo ako uspije povezati Klišane diljem svijeta i predstaviti Klis sa svim bitnim obilježjima i ljudima. Osnovni ciljevi udruge su, dodaje, očuvanje i unaprjeđenje života u Klisu, očuvanje kulturno-povijesne baštine, zaštita prirodnih resursa te promocija prirodnih i gospodarskih potencijala Klisa.
– Želimo sačuvati život u Klisu u svim njegovim segmentima, od kulturnog i društvenog do gospodarskog razvoja. Posebno nam je važno mladim generacijama pokazati kako se nekada živjelo i, prenoseći im ljubav prema Klisu, pomoći im da bolje upoznaju svoje korijene i tako postanu bolji i korisniji članovi zajednice gdje god živjeli. Ako uspijemo u tome, Klis će i dalje živjeti i razvijati se – govori Romić.
– Planovi za budućnost uključuju organizaciju različitih kulturnih i edukativnih manifestacija, inicijative za poboljšanje infrastrukture te projekte koji bi omogućili bolji standard života u Klisu. Osim toga, udruga planira raditi na promociji turizma kroz prirodne i povijesne znamenitosti, kao i na povezivanju Klišana u dijaspori s njihovim zavičajem – kaže Romić.
More Stories
Napad na kipu RTV HB Huškači su stvorili atmosferu u kojoj je poželjno napadati Hrvate, sad još samo treba da netko “preuzme odgovornost”
Što se događa kada Papa umre?
U kanti za smeće pronašli tek rođenu bebu: Ivan i Miro su Ponos Hrvatske