Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa predložila je mirovni plan za Ukrajinu koji uključuje promjenu statusa Krima i “zamrzavanje teritorijalnih linija” na bojnom polju.
Iako detalji plana još nisu u potpunosti jasni, komentari američkog potpredsjednika J. D. Vancea o zamrzavanju trenutnih linija sugeriraju mogućnost da bi značajan dio ukrajinskog teritorija mogao biti formalno ustupljen Rusiji.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio je da ukrajinski ustav jasno definira Krim kao sastavni dio Ukrajine. No Trump je odgovorio kritizirajući Zelenskog, tvrdeći da on “otežava postizanje mira”. Rat u Ukrajini traje od ruske invazije 24. veljače 2022. godine.
Trumpova administracija upozorila je da će se povući iz pregovora ako Moskva i Kijev uskoro ne postignu dogovor. Nakon tjedana odvojenih pregovora s dvjema stranama, SAD je predložio sporazum koji se čini privlačnim Moskvi, ali ga je Kijev do sada odbio.
Što predviđa plan?
Plan predviđa odustajanje Ukrajine od članstva u NATO-u, ublažavanje sankcija protiv Rusije i prihvaćanje da je Krim pod ruskom kontrolom. Iako Trump tvrdi da Ukrajina formalno ne bi morala mijenjati svoj ustav kako bi priznala gubitak Krima, ostaje nejasno bi li Rusija na to pristala.
Vance je rekao da će nova teritorijalna razgraničenja biti blizu trenutnih linija fronta, što bi značilo da Ukrajina gubi velike dijelove teritorija koje pokušava vratiti – uključujući Krim i dijelove Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporiške regije. U tom scenariju, Rusija bi vjerojatno morala odustati samo od manjih dijelova Harkovske regije koje kontrolira i odustati od potpune aneksije četiriju pokrajina.
Jurij Boječko, osnivač humanitarne organizacije Nada za Ukrajinu, upozorio je Newsweek da će milijun Ukrajinaca u tim područjima biti prisiljeno napustiti svoje domove kako bi “očistili teren” za rusku vlast.
Olga Oliker iz Međunarodne krizne skupine istaknula je da bi predloženi sporazum mogao zaustaviti ruske napade na nova područja, ali da bi prekid vatre značio održavanje kontrole nad već okupiranim teritorijima.
Nepošten kompromis
Kremlj je u srijedu objavio da je za prekid neprijateljstava potrebno da se Ukrajina potpuno povuče s teritorija koje Rusija posjeduje. Međutim, prema Olikerovim riječima, nije jasno obvezuje li predloženi sporazum Ukrajinu na takav potez.
Trumpova retorika izaziva dodatnu zabrinutost. Potpredsjednik J. D. Vance otvoreno je rekao da će se “povući nove linije blizu sadašnjih”, dok je sam Trump rekao da “Krim ostaje uz Rusiju”, navodeći da svi “to znaju već dugo”.
Iako je Zelenski više puta javno odbacio ideju predaje Krima, neki drugi ukrajinski čelnici, poput gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, naznačili su da bi za “privremeni mir” kompromis bio moguć, iako nepravedan. Takvo rješenje moglo bi značiti privremeno odustajanje od teritorija, ali gotovo je sigurno da Kijev nikada neće pravno priznati oduzimanje bilo kojeg dijela svog teritorija.
Priznanje Krima je opasan presedan
De jure priznanje ruske aneksije Krima od strane SAD-a bilo bi očito kršenje međunarodnog prava i ugovora poput Budimpeštanskog memoranduma iz 1994., u kojem su se SAD obvezale štititi ukrajinski suverenitet u zamjenu za odricanje od nuklearnog oružja.
Takav potez bio bi opasan presedan koji bi značio dramatično slabljenje međunarodnog pravnog poretka.
Analitičari upozoravaju da bi dopuštanje Putinu da zadrži Krim značilo povratak svijeta u eru kada je pravo najjačih određivalo granice, što bi dodatno destabiliziralo globalne odnose.
Što ako SAD odustane?
Ako SAD, kako prijeti Trumpova administracija, prekine svoju podršku Ukrajini, nije jasno hoće li to značiti samo kraj diplomatskog angažmana ili i prekid vojne pomoći.
Andrea Kendall-Taylor, bivša dužnosnica američke obavještajne službe, upozorava Newsweek da će Ukrajina nastaviti borbu čak i bez američke pomoći, iako bi to bilo puno teže. Ukrajina se već sve više oslanja na vlastite snage i europske saveznike.
Bivši diplomat Michael Kimmage ističe da Njemačka brzo povećava ulaganja u obranu, dijelom kako bi kompenzirala potencijalno povlačenje SAD-a iz sukoba u Ukrajini. Međutim, napominje da će takav prijelaz zahtijevati vrijeme, kojeg Ukrajina ima sve manje.
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
Što vi mislite o ovoj temi?
Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.
Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com
More Stories
Nećak Nevenka Hercega poginuo na ukrajinskom ratištu
Ruska i ukrajinska delegacija sjela za stol, započeli mirovni pregovori u Istanbulu
Rusko-ukrajinski sukob Ukrajina napada Moskvu dronovima