HB.hteam.org

Portal hrvata HB

na inicijativu Slovenije Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo izjavu o BiH: Potpora Ustavu BiH, državi i misiji EUFOR-a

Vijeće sigurnosti UN-a

 

Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je priopćenje za medije u kojem poziva na politički dijalog, na inicijativu Slovenije.

Ovim putem potvrđuju važnost poštivanja Daytonskog mirovnog sporazuma i ustavnih zakona Bosne i Hercegovine.

Kako se navodi u priopćenju, članice Vijeća sigurnosti izrazile su duboku zabrinutost nedavnim događajima u Bosni i Hercegovini.

– Članice Vijeća sigurnosti potvrdile su punu podršku provedbi Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa – navodi se u priopćenju.

Članovi Vijeća sigurnosti također su pozvali oba entiteta, tri konstitutivna naroda i Ostale, te sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se pridržavaju odredbi Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine te da vode iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje. Također su naglasili potrebu za izbjegavanjem pristupa sukobljavanju, te za očuvanjem mira i promicanjem stabilnosti za rješavanje sporova u duhu konsenzusa.

Također su pozvali sve strane na suzdržanost i suzdržanost od provokativne retorike i akcija koje izazivaju podjele.

Također, članovi Vijeća sigurnosti izrazili su podršku EUFOR-ovoj operaciji Althea, koja djeluje u skladu sa svojim mandatom.

Inače, Vijeće sigurnosti ostaje nedvosmisleno privrženo suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti Bosne i Hercegovine u punom skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom.

______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.

hb.hteam.org

⬇️Što vi mislite o ovoj temi?⬇️

⬇️Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.⬇️