Gostujući u emisiji “Fokus” RTV Herceg-Bosne , glavni urednik Hrvatskog medijskog servisa Milan Šutalo i izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Oliver Soldo komentirali su aktualnu političku krizu u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na događaje na državnoj i saveznoj razini vlasti. Ocijenili su da situacija na državnoj razini poprima obrise političke shizofrenije, dok je Federacija BiH, unatoč izazovima, znatno stabilnija.
Komentirajući nedavnu sjednicu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, gdje su srušeni važni europski zakoni, Šutalo je rekao da su maske pale, stranke koje se deklarativno zalažu za europski put BiH, konkretno tzv. trojac iz Sarajeva i Banjoluke uz podršku SDA i DF-a, zapravo su svojim glasovima pokazale suprotno. Nasuprot njima, izaslanici SNSD-a, koji zakonodavno osporavaju institucije poput VSTV-a u Republici Srpskoj, na državnoj razini podržali su zakon koji se tiče upravo te institucije.
Prema Šutalu, sve ukazuje na to da je cilj određenih političkih aktera izazvati institucionalnu blokadu i time pokazati da BiH ne funkcionira, kako bi se odgovornost prebacila na HDZ i SNSD. Ukazao je i na neusklađenost unutar stranaka Trojke, posebno između odluka donesenih u Vijeću ministara i ponašanja delegata u Domu naroda, što dodatno produbljuje političku krizu.
Nema konsenzusa, nema napretka
Soldo je istaknuo da u BiH ne postoji konsenzus o ključnim pitanjima, od ustavnog poretka do europskog puta, te da većinu političkih inicijativa pokreću isključivo dnevnopolitički interesi. Kao primjer naveo je izjave Elmedina Konakovića koji, prema njegovim riječima, otvoreno zagovara izbacivanje SNSD-a iz vlasti pod svaku cijenu, što, smatra Soldo, gubi dragocjeno vrijeme i dovodi u pitanje napredak BiH prema EU.
Soldo je naglasio da je HDZ, unatoč političkim izazovima, jedini dosljedni zagovornik europskog puta. Podsjetio je na ulogu hrvatskih dužnosnika, uključujući predsjednika Čovića, koji kontinuirano podržavaju europske integracije BiH, za razliku od mnogih drugih aktera koji taj proces koriste kao sredstvo političke borbe.
Vrijeme se nepotrebno gubi.
Na pitanje o mogućnosti pozitivnog razvoja događaja do sljedećih izbora, Soldo je istaknuo da političari nemaju luksuz gubljenja vremena, jer, kako je rekao, oni koji su trenutno na vlasti imaju najmanje vremena.
Međutim, određena doza optimizma istaknuta je kada je riječ o Federaciji Bosne i Hercegovine, gdje je, unatoč razlikama, vidljiv određeni stupanj stabilnosti i političke suradnje, za razliku od razine Bosne i Hercegovine, gdje su odnosi među partnerima ozbiljno narušeni.
Krizu produbljuju i poruke o izlasku iz EU
U emisiji je spomenuta i izjava Sabine Ćudić koja je implicirala da europski put nije prihvatljiv ako u njemu sudjeluje SNSD. Šutalo je ocijenio da takav stav dodatno destabilizira odnose u Bosni i Hercegovini i pokazuje nerazumijevanje složenosti ustavnog sustava. Istaknuo je da preuzimanje vlasti u Bosni i Hercegovini nije moguće bez legitimne većine u oba doma Parlamenta, uključujući predstavnike sva tri konstitutivna naroda.
Sugovornici su upozorili da pokušaji preoblikovanja institucija bez dogovora i uz pomoć međunarodne zajednice nisu rješenje, već prijetnja ustavnoj strukturi BiH. Umjesto toga, pozvali su na političku zrelost, dosljednost i stvaranje konsenzusa koji bi Bosnu i Hercegovinu izveo iz trenutne mrtve točke.
Pogledajte cijelu emisiju u nastavku:
______________________
* Mišljenja iznesena u sadržaju,tekstu,kolumni i komentarima osobna su mišljenja njihovih medija,autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala HB.hteam.org
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti HB.hteam.org i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.
Što vi mislite o ovoj temi?
Sviđa ti se ovaj članak,pročitaj? Podijeli ga.
Imate priču? Javite nam se na HB.hteam.org@gmail.com
More Stories
Hrvati u svijetu: Branko Kadić
Zukan Helez i opsjena o tzv.Armiji RBiH: Mitomanija s bosanske strane
Đukanović u Sarajevu: “Crnu Goru je preplavio utjecaj velikosrpskog nacionalizma, pa su se zbog toga pogoršali dobrosusjedski odnosi s Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom.”