Dana 2. i 3. prosinca navršava se 27. godišnjica razmjene hrvatskih logoraša iz logora tzv.“Armije BiH“ u Osnovnoj školi Bratstva i jedinstva u Potocima i logora u Gnojnicama u kući pokojnog Nikole Filipovića.
“Kakve stravične psihičke i fizičke torture su prošli zatočeni u ova dva logora govori činjenica da su izgladnjivani i ostavljeni bez hrane kako stariji tako i malodobna djeca koja su bila izložena stalnom strahu da li će doći netko od pripadnika Armije BiH i odvesti njihove najmilije za koje više neće biti povratka. Pod okriljem noći krvnici bi dolazili i tukli sve koje bi odabrali, mnogi su nakon razmjene ostali trajni invalidi, žene bi odvodili i silovali, sve na očigled njihove djece, roditelja i susjeda, a o svemu su znali u zapovjedništvu Armije Bih i tzv. „Mup RBiH“, ali nisu pružili nikakvu zaštitu zatočenim hrvatskim logorašima”, stoji u pismu javnosti Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata.
Kamionima su noću vođeni na Hidroelektranu Mostar kao živi štit kojom prilikom su bili izloženi unakrsnoj vatri i mnogi ranjeni, prilikom stalnog prisilnog vođenja na fizičke radove na prvu crtu bojišnice, izvlačenja ranjenih i poginulih, kopanja rovova poginulo je 7 pripadnika HVO-a, od kojih je 5 ubijeno namjerno iz neposredne blizine.
“Dana 30. studenog 1993. zatočenike je registrirao međunarodni Crveni križ, te su 2. i 3. prosinca 1993. posredstvom UNPROFOR-a razmijenjeni. O proživljenim zločinima i torturama u logoru Potoci napisana je knjiga Transverzala zla koja donosi vjerodostojna, istinita i potresna svjedočenja preživjelih hrvatskih logoraša. Apelacijsko odjeljenje Suda BiH, za logor u Potocima, izreklo je dana 21.09.2018. pravomoćnu sudsku presudu protiv tri osobe (dvije su oslobođene) za kazneno djelo Ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz članka 142 stavak 1. Kaznenog zakona SFRJ (stari zakon) prema kojoj su isti osuđeni na ukupno 26 godina zatvora.
POVEZANO
Iako je prvotna optužnica Tužiteljstva BiH zasnovana na Kaznenom zakonu BiH (novi Zakon), Sud BiH je prilikom donošenja presude primijenio načelo primjene povoljnijeg blažeg zakona za počinitelje, zanemarujući neosporne elemente sustavnog progona Hrvata sa sjevernog dijela mostarskih naselja i njihovo zatvaranje u logorima, činjenicu namjernog ubojstva zatočenih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane, kao i prešutno odobravanje zapovjedništva tzv. „Armije BiH“ neprijavljivanje i kažnjavanje neposrednih počinitelja.
Ustavni Sud BIH 10.11.2020. odbio je kao neosnovanu apelaciju Enesa Ćurića protiv presuda Suda BiH za počinjene zločine u logoru Potocima sa konstatacijom da nije bilo proizvoljne primjene materijalnog prava na štetu apelanta niti povrede prava na pravičan postupak. Mnogi od navedenih logoraša danas više nisu s nama, ali u spomen na njihovu pogibiju, žrtvu i sve torture koji su prošli oni i njihove obitelji u srijedu 2.12.2020. u 18.00 sati u župnoj Crkvi Presvetog Srca Isusova u naselju Potoci, uz poštivanje svih epidemioloških mjera, održati će se sveta Misa za sve ubijene, poginule, umrle i žive hrvatske logoraše i njihove obitelji, položiti vijenci i zapaliti svijeće – stoji u dopisu Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata.
More Stories
Anica Jurić – Žena kojoj su u jednom danu pripadnici ARBiH ubili tri sina i muža
Sitarski u Kompasu: Izetbegovićeve prijetnje ratom i okretanje Moskvi su Trumpu prst u oko
Ususret XII. U Mostaru je održana 15. sjednica Predsjedništva HNS-a BiH